fbpx

Bursa Çarşılı Köprü /Irgandı Köprüsü

Bursa Çarşılı Köprü /Irgandı Köprüsü

Beraber burada olsak.” 😍 NE ZAMAN GİDİYORUZ demeyi ihmal etme.

🌿Gökdere üzerinde, Setbaşı Köprüsü’nden ovaya doğru inildiğinde ilk köprüdür. 1442 yılında, Irgandlı Hoca Muslihiddin’in babası Pir Ali tarafından yaptırılmıştır. Tek gözlü, kâgir olarak yapılan köprünün üzerinde önceleri otuz dükkân bulunuyordu. Üzerinde ahır ve depoların da bulunduğu köprü, bu özelliğiyle dünyada eşsiz bir köprüdür. 1855 depreminde büyük hasar gören köprü, son olarak Yunan işgalinde bombalanmasıyla büyük darbe almıştır.
.
✔40’lı yıllara kadar trafiğe bile kapalı olan Irgandı Köprüsü Osmangazi Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak 2004 yılında hizmete açılmıştır. Nitelik olarak dünya üzerinde yer alan çarşılı dört köprüden biri ve en eskisidir. .

💡Bugün köprü üzerindeki dükkânlarda, Bursalı sanatkârlar, çinicilikten nakkaşçılığa, sedefçilikten oymacılığa kadar göz nuru ve el işçiliğinin en güzel örneklerini hem sergiliyor, hem ziyaretçilerin beğenisine sunuyor hem de geleneksel sanatımızı yaşatmaya devam ediyorlar. 💙🤗

🌸TURLAR HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN İLETİŞİM:
☎ 0546 762 96 91

About Author

client-photo-1
emirhan

Comments

29 Kasım 2018
Merhaba, bu bir yorumdur. Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin. Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

Bir cevap yazın